حجت الاسلام ماندگاری بعد از مشاهده مستند «پشت صحنه» گفت: پخش این مستند برای صدا و سیما آسیب دارد و حق می‌دهم که نگذارند این مستند از تلویزیون پخش شود. ولی این مستند می‌تواند در شبکه‌های مجازی، در سمینارها، بهتر از تلویزیون اثرگذار باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مستند «پشت صحنه» روایتی است از معضلات جنسی موجود در جامعه ایران. عوامل این مستند پس از نهایی شدن آن، در جلسات مختلف طی اکران‌های خصوصی، نظر نخبگان پیرامون مستند و این معضل موجود در جامعه را جویا شدند.

متن پیش رو حاصل صحبت‌های حجت الاسلام محمدمهدی ماندگاری پس از مشاهده مستند «پشت صحنه» است گفت: این مستند را احتمالا صدا و سیما اجازه پخش نمی‌دهد. از یک جهت هم این تصمیم‌شان درست است چون در روایات و آیات داریم که اشاعه فحشا است.

این روحانی با اشاره به معضلی که در مستند «پشت صحنه»اشاره کرد و گفت: این معضلات درصد قابل توجهی را شامل می‌شوند، منتها درصد بالایی در نسبت با کل جامعه نیستند و وقتی پخش می‌شود خیلی‌ها با بهت از خود می‌پرسند مگر می‌شود؟!

وی افزود: از طرفی ما در شبکه‌های تلویزیونی هنوز به آن رشدی نرسیده‌ایم که من با سن 50 سال بروم و شبکه ای در حد سن 50 سال را نگاه کنم. ما چند سال پیش پیشنهاد شبکه آموزش‌های ازدواج را دادیم. قبول نکردند. گفتم به جای اینکه آموزش سکس را جای دیگر ببینند، یک شبکه مخصوص متاهلین باشد. آموزش انواع و اقسام ارضا، {زیرا در قرآن داریم}: «نِسَاؤُکُمْ حَرْثٌ لَّکُمْ فَأْتُواْ حَرْثَکُمْ أَنىَ‏ شِئْتُمْ وَ قَدِّمُواْ لِأَنفُسِکمُ‏ْ وَ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ اعْلَمُواْ أَنَّکُم مُّلَاقُوهُ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِین» (البقره، 223) اما چه تضمینی دارد که این آموزش‌ها را بچه‌ها نگاه نکند، مجرد نگاه نکند.

ماندگاری خاطرنشان کرد: در مملکت ما شبکه‌های پولی نیست، اگر هم شبکه‌ها پولی باشد تعداد مخاطب کم می‌شود. بهتر این است که این فرهنگ را ایجاد کنیم که این فیلم‌ها را باید نگاه کند و فلان فیلم‌ها را نباید نگاه کرد.

وی افزود: پخش این مستند قطعا برای صدا و سیما آسیب دارد. یعنی به سازمان صدا و سیما حق می‌دهم که نگذارند این مستند پخش بشود. الان در سریال‌های خانوادگی این دختر و پسر بازیگر در فیلم با نگاه خریدار به هم نگاه می‌کنند. بچه من می‌پرسد این بازیگران چرا این جوری حرف می‌زنند. پسر من حق دارد بپرسد چون هنوز به این مساله نرسیده است.

ماندگاری ادامه داد: همین‌ها آسیب دارد، چه برسد به این که مستند «پشت صحنه» می‌گوید اوضاع خیلی وخیم‌تر از این حرف‌هاست. این مستند می‌تواند در شبکه‌های مجازی، در سمینارها، در دانشگاه‌ها، بهتر از تلویزیون اثرگذاری داشته باشد.

این مبلغ دین افزود: باید صد تا مُبلغ داشته باشیم و اینها را آموزش بدهیم که نیاز جنسی 4 راه دارد: اول اینکه سرکوب کنیم که اسلام اجازه نمی‌دهد، دوم ریاضت کشیدن یا رهبانیت مسیحی که فرد برود گوشه‌ای بنشیند و عبادت بکند که آلوده به گناه نشود که اسلام این راه هم اجازه نمی‌دهد. راه سوم ازدواج است که به همه اقسام آن است که اسلام آن را گفته است. چهامین راه انتخاب رویه‌ی فساد جنسی که در غرب گفته شده است.

ماندگاری ادامه داد: چون ازدواج به همه انواعش بسته شده است و حملات اجتماعی می‌شود، مردم مسلمان به فساد ناشی از آن رضایت می‌دهند. راه حل این معضل هم همین آموزش‌ها و صحبت‌ها است. اگر صد تا دویست تا روحانی مهیا شوند و این‌گونه مطالب را با یک پیش زمینه، مانند این مستند در دانشگاه‌ها ارائه دهند، مشکل یا لااقل بخشی از مشکل حل می‌شود.

این کارشناس اخلاق خانواده خاطره ای از سالهای قبل و کلاس‌های اخلاقش در دانشگاه تعریف کرد و گفت: من آن موقع که خیلی مطرح نبودم یک دانشگاه برای سخنرانی رفتم، منتها قبل از آن به کادر اجرایی گفتم ننویسید حجت الاسلام ماندگاری، بنویسید آقای ماندگاری. این ماجرا برای بیست سال پیش است. عنوان بحث را هم بزنید «رابطه دختر و پسر، بازار داغه داغه» . از این جملات هم که بچه‌ها تو راهروی دانشگاه بین خودشان می‌گویند مثل «جزوه داری»، «استاد چی گفت« ، «آزمایشگاه میری»، «اردو میای»، «با هم بریم سایت؟» تیکه‌هایی از این جملات را زدند روی پرده و مکان‌های دیگر.

ماندگاری افزود: جمعیت زیادی توی آمفی تئاتر ریخته بودند. به محض اینکه از پشت پرده آمدم روی سن، دختر و پسر گفتند: واااااای یک آخوند اومده … .گفتم: خوشحالم که تونستم با این ترفند بیارمتون. حالا تو رو خدا یک بار هم شده بشینید حکم خدا و پیغمبر رو بشنوید. دانشگاه پزشکی هم بود، قرار بود نیم ساعت تا چهل دقیقه با هم صحبت کنیم، 3 ساعت حرف زدیم. مدام هم سوت و کف می‌زدند. به این دانشجوها گفتم: اسلام جلوی شما را نگرفته است. برای ازدواج این راه ها را هم گذاشته است. در نهایت به آنها گفتم: اگر جامعه گرفته است، خب داد بزنید. اگر پدر و مادر هایتان گرفته‌اند، داد بزنید. حتی اگر حکومت گرفته است، داد بزنید.

مستند «پشت صحنه» در حال حاضر به صورت دانلودی در فروشگاه اینترنتی سینمامارکت http://CinemaMarket.ir به فروش می‌رسد و لوح فشرده این اثر در فروشگاه‌های فرهنگی سراسر کشور نیز توزیع شده است که فروشگاه‌های فرهنگی علاقه‌مند به توزیع این اثر می‌توانند با شماره 09102943442 هماهنگی‌های لازم را بعمل بیاورند.

انتهای‌پیام/